Üürituru hullud päevad on septembris – linnalegend või reaalsus?

Uus kooliaasta tähendab suuremates linnades ka üürituru elavnemist, rahvasuus liguvad hirmujutud kodu otsivatest inimhordidest, meeletutest hindadest ja vabade korterite kahmamisest ilma, et korterit isegi vaatama mindaks.

Epicenter Kinnisvara müügipartnerid kinnitavad, et üüriturg muutub eriti aktiivseks augusti keskpaigast, september on juba päris hullumeelne.

Sirli Nurm: Kõrgpunkt saabub septembri esimestel nädalatel kui iga maakleri kirjakasti tuleb päevas ligi 10 üürisoovi. Põhiline mure on – pole piisavalt häid ja taskukohase hinnaga üürikortereid. Üürnikud on enamasti paindlikud kuid siiski ei olda täna enam nõus millega iganes. Üldse on kinnisvaraturul inimesed teadlikumaks muutunud ja oskavad küsida omalt poolt pakutavale summale väärilisi tingimusi.

Raivi Pettai: Tegelikult läheb hulluks ikka juba augustis. Siis hakkavad tudengid valmistuma uueks õppeaastaks ja otsivad kodu.

Millised on soovitused inimesele, kes plaanib oma korteri välja üürida?

Andrei Jermakov: Kindlasti tuleb teha leping läbi maakleri ja fikseerida kõik asjad, mis korteris on.

Sirli Nurm: Üürnik peaks teadma, et tema asi ei ole maksta remondifondi ja maja laenumakseid, küll aga haldus- ja hooldusteenuste eest.

Vilve Klettenberg: Üürileandjale soovitaks natukene ikka enne lepingu sõlmimist uurida inimese tausta. Kas tal on töökoht, millega tegeleb, mis hobid tal on? Kes on ta tuttavad või kes teda soovitab?

Kristiina Parve: Ja ei tohiks karta loomade ja lastega üürnikke, ka nemad tahavad kusagil elada ja võivad olla isegi hoolsamad kui üksikud inimesed. Omanikud kardavad, et loomakene lõhub midagi ära. Küll aga arvan mina, et kui inimene on piisavalt hoolas, et otsib uut kodu loomaga ega jäta teda varjupaika, siis on ta ka piisavalt usaldusväärne, et talle oma kodu usaldada. Alati on võimalik teha lisaleping looma tekitatud kahjude likvideerimiseks.

Mida üüripinda otsivad inimesed enamasti otsivad?

Vilve: Omast kogemusest võin öelda, et tähtis on ka tunne kui korterisse sisse astud. Kui esimene emotsioon on positiivne – tekib soe ja kodune tunne, siis ei pruugi hind enam liiga kõrge tunduda. Kui aga vastu vaatab kraanikausitäis pesemata nõusid ja segamini korter (pilt elust enesest), siis ei kutsu see küll üüripakkumist vastu võtma. Puhtus ja kord on tähtsad, samuti pesemisvõimalused ja köögi seisukord.

Millised on ihaldatud ja millised kardetud üürnikud?

Andrei: Kardetakse üksikuid meesterahvaid, olen isegi kogenud, et üksiku inimesena oli raske korterit leida, samas noored abielupaarid on oodatud üürilised.

Raivi: Ma käisin kunagi lihtsalt huvi pärast vaatamas ühte maja, kus oli korter üürile anda. Enam pole seda hoonet alles. Maja asus Tallinnas Paberi trammipeatuse taga ja oli täiesti räämas. Omanik sõitis aga uhke, viimase klassi Mercedesega, oli ülikonnas, igati viks ja viisakas mees. Ja siis ta rääkiski mulle, et tema üürnikud ongi peaaegu asotsiaalsed inimesed ja ta üürib neile elupinda päevakaupa. Inimesed teadsid tema telefoninumbrit ja helistasid, kui oli vaja öömaja. Aga iga kord omanik oma raha kätte ei saanudki.

Lõpetuseks rõhutab Sirli, et oluline on leida hea ja usaldusväärne maakler ja rääkis ka loo elust enesest.

Sirli: Minu sõbranna üüris korteri, mida vahendas üks maakler (noorem mees) ning pärast lepingu allkirjastamist ning uue kodu puhul õnne soovimist, võttis kotist välja šampuse ning kutsus neiu vanni!