Paari viimase kuu jooksul rahunemise märke näidanud Tallinna korteriturg on taas elavnenud. Oktoobris tehti Tallinnas maa-ameti esmaste andmete põhjal 863 korteritehingut. See on eelmisest aastast 7,9 protsenti enam.

Mõnes pealinna linnaosas kasvas tehingute arv aastataguse ajaga võrreldes isegi mitukümmend protsenti. Nii näiteks oli Mustamäe korteriomandi tehingute arv 123 mullusest 26 protsenti kõrgem. Haabersti tehingute arv kasvas aastaga 23 protsenti ja oli tänavu 136.

Mõningase aeglustumise järel on taas kiiremalt kasvanud Tallinna korteritehingute hinnad. Keskmiselt vahetas korter oktoobris omanikku hinnaga 1764  eurot ruutmeeter. Aasta tagasi oli tehinguhind 1621 eurot ruutmeeter. See teeb aastaseks korteritehingute hinnakasvuks 8,8 protsenti.

Aastatagusega võrreldes suurem tehingute arv ja kõrgemad hinnad on kergitanud korteriturul liikuva raha massi. Korteritehingute kuine rahaline käive oli oktoobris 84,7 miljonit eurot. Tänavu oktoobris liikus Tallinna korteriturul eelmisest aastast 17 protsenti rohkem raha. Tasub ka tähele panna, et oktoobri korteritehingute käive on viimase 12 kuu üks kõrgemaid.

Mõeldes Tallinna korterituru järgmiste arengute peale, võib arvata, et meid ootab ees jätkuv mõõdukas korteritehingute arvu kasv ja mõistlik, keskmise palga kasvuga samas suurusjärgus olev hinnataseme kerkimine.

Tehingute arvu taga on tänu keskmise palga suurenemisele turule tulevad uued ostjad, olgu siis tegemist tallinlaste või Tallinna tulevate uute kinnisvaraostjatega. Oma osa annavad üüriinvestorid, kes aktiivselt üüriportfelle kasvatavad ja selle nimel samuti korteritehinguid teevad.

Hinnatõusu ootuse taga on uute korteriprojektide aktiivne turule tulemine, mis kergitab tehingute keskmist väärtust. Lisaks statistilisele kinnisvara tehinguhinna tõusule on alust oodata ka kinnisvara väärtuse kasvu, see tähendab, et samaväärse korteri eest tuleb tulevikus rohkem raha välja käia kui praegu. Kinnisvaraväärtuse tõusutegur on samuti suurenev nõudlus, mille tugisammasteks on kasvavad palgad, kõrge tööhõive, vähene tööpuudus ja pankade mõistlik laenude väljastamise poliitika.

Screen Shot 2017-11-09 at 10.56.54

 

Artikkel ilmus Kodustiil.ee. Autor Tarvo Teslon.

https://kodustiil.postimees.ee/4300553/tallinna-korteriturul-on-tuul-taas-tousmas?utm_source