VESIVESKI SELJA JÕE ÄÄRES!

Veski, Varangu küla, Haljala vald, Lääne-Virumaa

HOONED JA RAJATISED
Kinnistul paikneb Varangu vesiveski, mis ehitati algselt hüdrolektijaamaks. Hiljem on see olnud kasutusel ka eluhoonena. Hetkel on maja osaliselt lagunenud ja seisab tühjana. Vundament on kapitaalne ja välisel vaatlusel heas korras. Seega on võimalus taastada vana hoone sobivas mahus või ehitada olemasolevale vundamendile uus. Kiviseintega hoone ehitusalune pind on 220 m2. Suhteliselt hästi on säilinud ka generaatoridüüs.
Hüdroelektrijaama ajast on alles 100m pikkune kanal, mida on võimalik kasutada soovi korral veeatraktsioonideks või kalakasvatuse otstarbel. Jõe keskel paiknevad kivist silla tugisambad. Kunagise silla puidust pealisosa on tänaseks päevaks hävinud, kuid võimalik taastada.
Lisaks veskile asuvad kinnistul ühe väikese abihoone varemed.
KOMMUNIKATSIOONID
Kinnistul on nii madalpinge (0,4 kV) kui ka kõrgepinge (10 kV) elektriliin koos alajaamaga. Madalpingeliin on asendatud maa-aluse kaabliga, mille käigus paigaldati ka uus alajaam.
ASUKOHT
Krunt piirneb Varangu-Kandle asfaltteega, mis tagab hea ligipääsu aastaringselt.
Lähedale jäävad mitmed suvituspiirkonnad nagu Võsu, Eisma ja Karepa. Lisaks mitmetele korda tehtud mõisatele on läheduses mitmed matkarajad (Oandu) ja Lahemaa Rahvuspark. Rakvere jääb 20 km kaugusele ja Tallinn 110 km.
Antud pakkumine sobib ideaalselt ettevõtlikule inimesele. Variante, mida kinnistu pakub on mitmeid - alustades idüllilisest eramajast jõe ääres, lõpetades kalakasvatuse ja turismi arendamisega. Antud piirkond on ideaalne nii loodus- kui ka mõisaturismi jaoks.
KESKKOND
3,3 ha suurust kinnistut läbib Selja jõgi, mis suubub Soome lahte. Maalilise oruga jõe, mis on koduks jõekarpidele ja lõhelistele kudemispaigaks, kaitseks on moodustatud Selja maastikukaitseala. Kuna müüdav kinnistu asub maastikukaitsealas on maamaks 50% soodsam.
Teisel pool jõge asub muistse linnuse muldvall. Tegemist on muinsuskaitse all oleva mälestisega „Varangu Veskikants“, mis pärineb ligi 1000 aasta tagusest ajast.
Vaata virtuaaltuuri: https://youtu.be/9QDdDkIJSqU