Amazing city centre of academic city Tartu, Estonia
Olles veendunud, et maakleri ja kliendi visioon kodu müümisest ja müümise võimalustest erineb päris suurel määral, tegid EPICENTER Kinnisvara Tartu maaklerid antud teemal uurimuse Tartu linnas oma kodu müüvate inimeste seas. Siin on tulemused.

Küsitlusest selgus, et maakleritöö põhimõtetest ja maakleri vajadusest pole paljudel ise oma kodu müüvatel inimestel õiget ettekujutust. Vastajate arvamused läksid pooleks. Pooled inimesed arvasid, et maakler on inimene, keda kindlasti on vaja, kuid teised olid samas pigem skeptilised maakleritöö suhtes. Skeptikute seas levis enamasti arvamus, et maaklerid ei tee väga palju midagi muud kui panevad samamoodi kuulutuse lihtsalt ülesse ja jäävad ootama. Sellest hulgast inimestest olid 98% veendunud, et maakler ei suuda müüa ostuhuvilisele kinnisvara paremini kui omanik ise, kuna omanik tunneb antud objekti paremini. Samas inimesed, kes uskusid maaklerite vajadusse, olid veendunud, et maakleril on parem ülevaade turust ja kliendibaas, mis aitab kodu müümisele kaasa.

Oma kodu müügihind määrati omaniku poolt enamasti samalaadsete kuulutuste järgi mis internetis ripuvad. Osadel oli meeles kunagine samas majas müüdud korteri hind. Sageli oli omanikel vaja saada ettenähtud summa oma kodu eest mis plaaniti edasi investeerida.

Paljud inimesed, kes olid oma kuulutuse alla kirjutanud (vahel isegi rasvaste tähtedega) OTSE OMANIKULT või MAAKLERITEL MITTE TÜLITADA !!! olid maaklerteenust kunagi kasutanud ja selles pettunud. 20% inimesi arvas, et nad suudavad ise kinnisvara müügiga tegeleda ja tavaliselt ei olnud neil ka oma kodu müümisega kiiret. Paljud arvasid, et inimesed ostavad tegelikult meelsamini otse omanikelt kuna saab rohkem tingida.

Peamine põhjus miks oma kodu ise müüvad inimesed maakleri abi ei soovinud oli maakleritasu. Tihti arvati, et see on liiga suur ja et maakleritöö pole sellist raha väärt. Küsides kui palju raha nemad sooviksid teenida kellegi teise kodu müümise ja oma aja panustamise eest, oli tavaliselt vastuseks, et nemad seda tööd ei teekski, kuna maakleritöös on palju ebastabiilsust ja palk pole kindel. Mõned inimesed ei pidanud maakleritööd üldse päris tööks.

Küsides millised on hea maakleri põhiomadused tuli esimesena alati meelde hea suhtlusoskus, pädevus (peaks objekti põhiandmeid teadma), ausus (peab rääkima asjadest nii nagu on ja kui ei tea kohe vastuseid siis ei tohi ise välja mõtlema hakata, vaid peab küsima omanikult või ühistult täpsemat infot). Arvati, et maakleritööd tegeval inimesel peaks olema lahtine pea, andma tagasisidet, enne müüki tegema eeltööd ja seisma alati kliendi huvide eest. Mõni vastaja arvas, et maakler peaks lihtsalt kodu ära müüma ja teda müügiprotsessi käik üldse ei huvitagi.

Inimesed kipuvad olema maakleri valikus suhteliselt pealiskaudsed. Tihtipeale valitakse esimene maakler, kes helistab või kes paistab silma ilusa jutuga. Sageli ei tegeleta maakleri otsingutega enne kui kinnisvara müügiga juba kiireks läheb. Ning siis (peale pealiskaudset maakleri valikut) ollakse kurjad, et maakler ei suutnud 2 kuud liiga kõrge hinnaga turul olnud korterit ära müüa. Oma kinnisvara ise müümine ei ole paha mõte, kuid enne hinna määramist ja piltide tegemist tasuks ikkagi kinnisvara professionaaliga nõu pidada.